İletişim Ajansı

360 Derece İletişim Ajansı

Günümüzde İletişim ajansı çoğu sektör ve kurumlarca farklı yorumlanan bir kavram haline geldi.
Geneline bakıldığında firmalar özelinde stratejik planlama, pazarlama ve halkla ilişkiler konusunda destek veren ajanslar sadece offline mecralarda yer almanın efektif olmayacağı kanaatindeler… Dijitalde geldiğimiz noktaya baktığımızda hiçte haksız sayılmazlar. Önceden iletişim ajanslarının başarısı hizmet verdikleri firmalarca çıkarabildiği haber sayısıyla ölçülürdü. Tabiri caizse firmayı medyada görünür kıldığın kadar başarılıydınız… Bu algıyı yok etmek adına yapılan ekstra çalışmalar her zaman yetersiz kalmış, kurum ve kuruluşların algısı her zaman ‘medyada görünür olduğun kadar varsın’ yönünde ilerlemiştir. Fakat şuan piyasadaki ajans portföyüne baktığımızda rekabetin oldukça arttığını, dijital ayağı olmayan iletişimcilerin müşterilerine rakiplerine nazaran yeteri kadar fayda sağlamadığını görüyoruz.

En önemlisi sektör artık bilinçli, araştırmacı ve rekabetçi yöneticilerden oluşuyor. Artık yol haritaları ve iletişim planlarını müşteri direktörü tarafından hasbel kader oluşturulmuyor, toplantılar tüm iletişim terimlerini açıklamak zorunda olduğumuz pazarlama iletişim direktörleriyle geçmiyor. Artık herkes gelişen teknolojilere ve yenilikçi pazarlama stratejilerine hakim… Dolayısıyla bir new business’ta dijitalin önemini anlatmak kimi zaman tereciye tere satmaktan ibaret olabiliyor.

Bu yüzden ajansların yenilenen yüzlerinin altında mutlaka dijital ve sosyal medyayı görüyoruz. Salt PR’ın yetersiz olduğunun farkına varan tüm firmalar 360 derece iletişim ajanslarıyla çalışmayı tercih ediyorlar. Bu durum da yeni bir yapılanma süreci getirerek offline ve online’ı entegre etmenin önemlini bir kez daha gözler önüne seriyor.